در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۲۹۸۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱

اولین تور داخلی شاه سلمان/ تلگراف: پادشاه عربستان به دنبال بازسازی اعتماد عمومی در پی قتل خاشقچی است

خرداد:شاه سلمان پادشاه عربستان سعودی در اقدامی بی سابقه قصد دارد از روز سه شنبه یک تور داخلی در عربستان را اغاز کند. این تصمیم در حالی گرفته شده که اعتبار بین المللی پادشاهی عربستان در پی ماجرای قتل جمال خاشقچی دچار خدشه های غیر قابل جبران شده است.به گزارش تلگراف، پادشاه هشتاد و دو ساله عربستان قرار است ریاض را به مقصد چند استان دیگر به قصد مسافرتی یک هفته ای ترک کند. این اولین تور داخلی شاه سلمان پس از قدرت گرفتن در سال ۲۰۱۵ است. تور داخلی پادشاه که با سر و صدای عظیم و شادمانی عمومی مواجه شده، به نظر می رسد تلاشی است برای افزایش اعتماد به نفس مردم سعودی که در خلال انتقادات وسیع بین المللی که از ۱۱ سپتامبر به این سو بی سابقه بوده، لطمات فراوانی دیده است.

دکتر نیل گیلیان در مورد سفر پادشاه اعتقاد دارد که این سفر پیامی است برای مصرف داخلی، برای مردم مبنی بر این که پادشاه با ملتش در ارتباط است و پادشاه خواهد ماند و می خواهد به راه ها و شیوه های قدیمی ارتباط با مردمش ارزش و اعتباری دوباره بدهد.

این سفر در حالی رخ می دهد که در حالی که یک سال از زمان دستور ولیعهد بن سلمان مبنی بر بازداشت شماری از بزرگان عربستان می گذرد، اما هنوز تعدادی از بلند پایگان عربستان سعودی در زندان هستند. ولیعهد محمد بن سلمان ماه گذشته اعلام کرد که در حال حاضر فقط هشت نفر در بازداشت مانده اند، اما به گزارش واشینگتن پست امار رسمی حاکی از این است که تاکنون ۴۵ نفر از بازداشت شدگان سال گذشته هنوز ازاد نشده اند.

ولیعهد در نوامبر سال ۲۰۱۷ در قالب طرحی که خود آن را حرکتی ضد فساد عنوان کرد، دستور این بازداشت ها را داد. حرکتی که مخالفان ان را تلاش برای متمرکز کردن قدرت و از بین بردن مخالفان و رقبای بالقوه بن سلمان نامیده اند.

در ماجراهای نوامبر سال گذشته در نهایت بیشتر دستگیر شدگانذپس از این که مجبور به اعطای میلیون ها دلار به بن سلمان شدند، از بازداشت رهایی یافتند، ولی در این بین هنوز از چهره های مهمی چون شاهزاده ترکی بن عبدالله پسر پادشاه سابق خبری نیست. کزارش هایی هم از شکنجه های سخت و تا حد مرگ مشاور نظامی شاهزاده خبر می دهند که البته عربستان سعودی این گزارش ها را قویا تکذیب می کند.

در این میان کمپینی هم که دولت ترکیه برای حفظ فشار روی شاهزاده بن سلمان به خاطر قتل جمال کاشقچی دنبال می کند، اوضاع عربستان را در استانه سفر پادشاه اشفته تر جلوه می دهد. در روزهای اخیر مقامات ترکیه از جمله شخص رجب طیب اردوغان بارها و بارها عنوان کرده اند که در مرگ خاشقچی « دستور از سوی بالاترین مقامات حکومت عربستان صادر شده است». البته در اغلب این موارد به تاکید عنوان شده که پادشاه عربستان در ماجرای خاشقچی بی گناه است و اطلاعی در این زمینه نداشته، اما مقامات ترکیه تاکنون در مورد بن سلمان اظهارات مشابهی انجام نداده اند.

حتی همراه با شماری از سناتورهای امریکایی محمد بن سلمان را به صدور دستور قتل جمال خاشقچی متهم کرده اند. در این میان با این که عربستان سعودی پذیرفته که قتل خاشقچی عامدانه بوده، اما به تاکید گفته که این ماجرا به دلیل خشونت ماموران رخ داده و هیچ یک از اعضای خانوادن سلطنت از آن اطلاعی نداشته اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه