در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۱۳۸۱۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
مقایسه بازارهای نفتی و اقتصادی ایران و عربستان

ایران و عربستان در سطح اقتصادی و مالی چه تفاوتی با هم دارند؟

شبکه خبری "بلومبرگ" با انتشار گزارشی، رقابت سیاسی منطقه‌ای ایران و عربستان سعودی را به حوزه اقتصادی نیز تعمیم داده و مقایسه‌ای را از جنبه‌های مختلف مالی و اقتصادی میان دو کشور انجام داده است.

خرداد: شبکه خبری "بلومبرگ" با انتشار گزارشی، رقابت سیاسی منطقه‌ای ایران و عربستان سعودی را به حوزه اقتصادی نیز تعمیم داده و مقایسه‌ای را از جنبه‌های مختلف مالی و اقتصادی میان دو کشور انجام داده است. 

 

قابلیت دسترسی به بازارهای بین المللی 

عربستان سعودی: 

این کشور بزرگترین صادرکننده نفت به کشورهای خارجی است و آزادی عمل کامل در جلب سرمایه‌های خارجی را دارد. 

 

ایران: 

تحریم‌های وضع شده علیه ایران سبب شده تا توانایی ایران برای مبادله پولی و بانکی با دشواری‌هایی مواجه شود. 

 

حجم بازار 

عربستان سعودی: 

حجم مبادلات عربستان سعودی در جهان عرب بالاترین میزان و در میان کشورهای دیگر جهان در رتبه نوزدهم جای دارد. ارزش بازاری آن 573 میلیارد دلرا است این در حالیست که ارزش مبادلات آفریقای جنوبی 537 میلیارد دلار است. 

 

ایران: 

بازار ایران ارزشی معادل با 102 میلیارد دلار دارد که بیش از نیمی کمتر از حجم بازار ترکیه است. در نتیجه ایران از این نظر در خاورمیانه پس از امارات و قطر در جایگاه چهارم قرار دارد. 

 

 ارزش واحد پولی 

عربستان سعودی: ارزش هر  ریال عربستان در برابر دلار 3.75 است.

 

ایران: ارزش ریال ایران در طول سال گذشته با 1.4 کاهش مواجه بود. البته در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد این میزان به مراتب بیشتر بود و ارزش واحد پولی ایران بیش از دو سوم کاهش یافت. 

 

حجم سرمایه‌گذاری مرتبط با بخش‌های نفتی و غیرنفتی 

عربستان سعودی: این کشور 30 میلیون نفر جمعیت دارد و بیش از 130 میلیارد دلار برای صنایع غیر نفتی هزینه کرده است. درآمدهای نفتی این کشور پس از کاهش قیمت نفت در طول یک سال گذشته به میزان 42 درصد کاهش یافته است. رشد اقتصادی عربستان سعودی در سال 2015 میلادی به میزان 2.5 درصد کاهش یافت. 

 

ایران: 

اقتصاد 369 میلیارد دلاری ایران با پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول رشدی 0.6 درصدی را در سال جاری و رشدی 1.3 درصدی را در سال 2016 میلادی جربه خواهد کرد. البته رشد در بخش غیرصنعتی کمتر از سطح مورد نیاز برای اشتغال‌زایی در ایران 77 میلیون نفری است. 

 

ایران در سال‌های اخیر به مدد سیاست دولت روحانی توانسته تورم 40 درصدی دوران احمدی‌نژاد را به تورم 15 درصدی برساند. 

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه