جایی که مردم از دولتشان بترسند، ستم حاکم است و جایی که دولت از مردم بترسد، آزادی وجود دارد.    «توماس جفرسون»      
کد خبر: ۱۳۸۷۳۱
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴
رسانه حرفه‌ای از شفافیت و پاسخگویی به مردم هراس ندارد

پاسخ‌های معاون مطبوعاتی به خبرنگاران درباره تغییرات یارانه رسانه‌ها، بیمه خبرنگاران و ...

معاون مطبوعاتی ارشاد با بیان اینکه این معاونت اصرار دارد با درج نشانی پایگاه‌های خبری آنها را از شبنامه‌های الکترونیک جدا کند، تاکید کرد: رسانه حرفه‌ای از شفافیت و پاسخگویی به مردم هراس ندارد.

نشست دوره‌ای معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه رسانه، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار شد.


حسین انتظامی در این نشست که بیشتر به پرسش و پاسخ در خصوص موضوعات مختلف رسانه‌ای اختصاص یافت، درباره مباحثی چون «یارانه بیمه، بیمه خبرنگاران، یارانه سایت‌های خبری، روند صدور مجوز در هیئت نظارت بر مطبوعات، تشکل‌های صنفی مطبوعات و...» با خبرنگاران صحبت کرد.


تغییرات ایجاد شده در پرداخت یارانه رسانه‌ها


به گزارش مهر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درباره دغدغه خبرنگاران در خصوص بیمه، با اشاره به اطلاعیه ابتدای اردیبهشت ماه این معاونت به سه راهکار اصلی برای بیمه خبرنگاران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیمه خبرنگاران در قانون بر عهده رسانه‌هاست و از آنجا که بیمه فعالان رسانه از سوی رسانه‌ها، هزینه‌هایی را بر آنها تحمیل می‌کند، یارانه بیمه خبرنگاران در سال ۹۳ به رسانه‌ها پرداخت شد.


وی توضیح داد: در سال ۹۴ دو اتفاق تازه در خصوص یارانه رسانه‌ها رخ داده و آن اینکه اولاً نصاب رسانه‌ها در خصوص بیمه خبرنگاران کمتر شده تا رسانه‌های بیشتری به بیمه کردن خبرنگاران اقدام کنند و رغبت بیشتری به این موضوع مهم نشان بدهند و ثانیا پرداخت یارانه به رسانه‌ها، مشروط به ارائه لیست بیمه‌ای از سوی آنهاست و اگر رسانه‌ای هیچ لیست بیمه‌ای ارائه ندهد، از دریافت یارانه مطبوعات هم محروم خواهد شد.


انتظامی تاکید کرد: بازپرداخت کامل فیش پرداختی رسانه‌ها به تامین اجتماعی که هم سهم خبرنگار و هم سهم رسانه را دربرمی‌گیرد، با هدف تشویق رسانه‌ها در خصوص بیمه کردن خبرنگاران اتفاق افتاده که در سال ۹۳ اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان در این خصوص به رسانه‌ها پرداخت شد.


بیمه اهالی رسانه در صندوق هنر با عنوان «خبرنگار غیرحرفه‌ای»


معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با اشاره به سیاست پوشش بیمه‌ای دولت یازدهم، در خصوص دو راهکار دیگر این وزارتخانه در خصوص بیمه خبرنگاران از دریافت کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری از کمیسیون تخصصی صدور کارت روزنامه‌نگاری و ثبت نام مجدد در صندوق اعتباری هنر در قالب «فعالان غیرحرفه‌ای» نام برد و گفت: دریافت کنندگان کارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری علاوه بر بیمه پایه، بیمه تکمیلی شان نیز بر عهده وزارت ارشاد و صندوق اعتباری هنر است.


وی ادامه داد: همچنین آن دسته از فعالان رسانه که در این دو گروه جایی ندارند می‌توانند با مراجعه به سایت صندوق اعتباری و ثبت نام مجدد به عنوان خبرنگار غیرحرفه‌ای از  پوشش بیمه‌ای صندوق بهره مند شوند.


انتظامی در همین زمینه اضافه کرد: در بسته حمایتی رسانه‌ها اعلام شده و این جزء سیاست‌های دولت نیز هست که دولت بیمه تکمیلی خبرنگاران را تامین کند بر همین اساس، خبرنگارانی که بیمه پایه هستند، می‌توانند از تسهیلات صندوق اعتباری هنر برای بیمه تکمیلی استفاده کنند. همچنین در بسته حمایتی سال ۹۴ پرداخت یارانه بیمه تکمیلی را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.


وی همچنین با تشکر از همراهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص پیگیری بیمه خبرنگاران، افزود: با اعلام آمادگی «بیمه سلامت» برای بیمه کردن فعالان مطبوعاتی، آن دسته از افرادی که از طریق رسانه‌هایشان بیمه نشده‌اند، به‌ویژه افرادی که میزان همکاری شان با یک رسانه مشخص به حدی نیست که در زمره همکاران اصلی آن رسانه قرار بگیرند، می‌توانند از این طریق اقدام کنند.


معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت: این افراد می‌توانند به سایت بیمه سلامت مراجعه و برای انجام بیمه، نام‌نویسی کنند تا بعد از استعلامات لازم از وزارت ارشاد و سازمان تأمین اجتماعی، بیمه شوند. با کمک وزارت رفاه، بیمه این افراد رایگان می‌شود و با همراهی سازمان تأمین اجتماعی و بازپرداخت مابه التفاوت توسط خود فرد یا مسیرهای جایگزین، موضوع بازنشستگی این افراد نیز سامان می‌گیرد.


متوسط زمان دریافت مجوز نشریه ۵ تا ۶ ماه است


انتظامی در بخش دیگری از این نشست و در پاسخ به خبرنگاری در خصوص فعالیت هیئت نظارت بر مطبوعات، گفت: با همراهی خوب اعضای هیات نظارت بر مطبوعات، در حال حاضر کمتر از هزار درخواست با مدارک تکمیل شده در نوبت طرح در هیئت نظارت است و متوسط زمان دریافت مجوز نیز  بین ۵ تا ۶ ماه است.


وی همچنین در پاسخ به خبرنگاری در خصوص یارانه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، اعمال ماده ۱۸ قانون مطبوعات را شرط اصلی برای دریافت تسهیلات عنوان کرد و گفت: برای درج نشانی پایگاه‌های خبری، مُصرّ هستیم چرا که این کار علاوه بر الزام قانونی، به شفافیت و پاسخگویی رسانه‌ها کمک می‌کند و آنها را از شبنامه‌های الکترونیک متمایز می‌سازد زیرا رسانه‌ای که کار حرفه‌ای می‌کند، از شفافیت و پاسخگویی به مردم هراس ندارد.


انتظامی همچنین با اشاره به شکل‌گیری شورای هماهنگی تشکل‌های مطبوعاتی به سیاست دیگر معاونت مطبوعاتی در خصوص حمایت از اصناف اشاره و تاکید کرد: بسیاری از مشکلات خبرنگاران و رسانه‌ها، با حمایت اصناف و اقدام مبنایی بدور از شعارزدگی، قابل رفع است مانند بحث معافیت مالیاتی که سالها منتظر اجرایی شدن بود.


وی در همین زمینه اضافه کرد: در خصوص برخی مشکلات دیگر از جمله تسهیلات ویژه، سخت و زیان آور بودن بیمه خبرنگاران، برگزاری دوره‌های آموزشی، تورهای علمی، ارتقای حرفه‌ای و...اصناف می‌توانند درخواست‌های خود را ارجاع دهند تا از حمایت‌های مختلف و در چارچوب‌های معین برخوردار شوند.


معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در تکمیل بحث امتیازات تشکل‌های صنفی نیز گفت: دفتر موسسه نشرآوران در اختیار تشکل‌های صنفی است و معاونت مطبوعاتی از طرح‌های صنفی حمایت می‌کند. همچنین مرکز مطالعات رسانه نیز در اختیار رسانه‌هاست، محورهای مختلفی که مد نظر دارید برای انجام پژوهش و یا برگزاری دوره‌های تخصصی روزنامه‌نگاری ارائه کنید تا برای انجام آنها اقدام شود.


انتظامی ادامه داد: خبرنگاران حوزه رسانه باید نماینده اهالی رسانه باشند و مشکلات و معضلات و مسائل این صنف را انتقال دهند و پیگیر آن باشند تا اتکای دولت به اصناف و واگذاری امور بهتر و دقیق‌تر هم باشد؛ همانطور که در بحث جشنواره و نمایشگاه مطبوعات، امروز شورای هماهنگی تشکل‌های مطبوعاتی نقش تاثیرگذاری دارد و امور با مشورت آنها انجام می‌شود.


یارانه روزنامه‌های جدیدالتاسیس ۶ ماه بعد از انتشار پرداخت می‌شود


انتظامی در پاسخ به خبرنگاری درباره پرداخت یارانه بیمه و یارانه مطبوعات رسانه‌هایی که در جریان برخی قوانین و آیین‌نامه‌ها نبوده‌اند نیز گفت: یارانه بیمه رسانه‌هایی را که لیست آبان و دی ماه خود را (فصل پاییز و زمستان) ارسال نکرده‌اند، محفوظ است و در صورت ارائه فیش پرداخت خواهیم کرد و رسانه‌هایی که فیش واریزی را به اداره کل مطبوعات داخلی تحویل نداده‌اند، نگران نباشند. همچنین با پایگاه‌های خبری که بعد از رصد ارشاد در خصوص اعمال ماده ۱۸ قانون مطبوعات، نشانی خود را حذف و یا نشانی نادرست اعلام کرده باشند، برخورد می‌شود و از تسهیلات مختلف محروم خواهند شد.


وی همچنین افزود: کسی که روزنامه یا نشریه‌ای را تاسیس و راه‌اندازی می‌کند تا ۶ ماه بعد از انتشار، یارانه‌ای دریافت نمی‌کند و بعد از آن یارانه برای آن رسانه محاسبه و تعلق می‌گیرد مگر موارد هفت گانه‌ای که در بسته حمایتی روی آن تاکید شده باشد مانند ترویج زبان فارسی، قرآن و معارف دینی، تولید علم و ...


انتظامی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره بازرسی تامین اجتماعی از رسانه‌ها به‌ویژه پایگاه‌های خبری نیز گفت: در حال رایزنی با تامین اجتماعی هستیم که میان بنگاه مطبوعاتی و سایر دفاتر تفاوت‌هایی قائل شوند چرا که لزوما تمام خبرنگاران یک رسانه تمام وقت در دفتر رسانه حاضر نیستند و اقتضای شغلشان حضور در بیرون از دفتر رسانه است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه